Skip to content

1645 Goldspire RoadToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 10, 2011

Property Information

Block192.43
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$201,700
69%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,297+5.3%
2024$5,032-2.6%
2023$5,168+0.4%
2022$5,146+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14890, Page 1754

Property Sale

Sale
$180,955
DeedBook 5173, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1994