Skip to content

1581 Lacebark RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$226,500
Last Sale Date
Apr 6, 2016

Property Information

Block192.44
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,722
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
32%
Improvement Value:$183,500
68%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,947+5.3%
2024$4,700+7.0%
2023$4,391+0.4%
2022$4,372+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$226,500

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 16368, Page 1013Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 15008, Page 990

Property Sale

Sale
$159,153
DeedBook 5050, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1992