Skip to content

1594 Crimson RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
May 28, 2014

Property Information

Block192.44
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$206,100
70%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,359+5.3%
2024$5,091-2.7%
2023$5,233+0.4%
2022$5,210+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 15819, Page 436Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$170,180
DeedBook 5084, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1992