Skip to content

1578 Crimson RoadToms River, NJ 08755

Built 1992

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block192.44
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$219,600
70%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+5.3%
2024$5,411-1.4%
2023$5,488+0.4%
2022$5,464+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,827DeedBook 19047, Page 917Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$188,442
DeedBook 5001, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1992