Skip to content

1583 Goldspire RoadToms River, NJ 08755

Built 1993

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 18, 2021

Property Information

Block192.44
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
25%
Improvement Value:$301,800
75%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,303+5.3%
2024$6,938+5.8%
2023$6,560+0.4%
2022$6,531-10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,349DeedBook 18396, Page 202Recorded3/31/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 11141, Page 656

Property Sale

Sale
$236,148
DeedBook 5128, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1993