Skip to content

1793 Sweetbay DriveToms River, NJ 08753

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block192.45
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,750
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,000
34%
Improvement Value:$180,300
66%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,980+5.3%
2024$4,731+8.0%
2023$4,381+0.4%
2022$4,362+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$379,000
Sq Ft1,750DeedBook 20083, Page 480Recorded7/25/2025

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 17368, Page 1956Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$148,223
DeedBook 4951, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1991