Skip to content

1561 Crimson RoadToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block192.45
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,750
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
33%
Improvement Value:$184,400
67%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,981+5.2%
2024$4,733+4.7%
2023$4,519+0.4%
2022$4,499+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,750DeedBook 19646, Page 1825Recorded4/2/2024

Property Sale

Sale
$232,700

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16464, Page 685Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$151,936
DeedBook 4943, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1988