Skip to content

1613 Crimson RoadToms River, NJ 08755

Built 1992
Other Exempt

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Aug 2, 2007

Property Information

Block192.45
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,682
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$174,600
66%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$3,076-2.0%
2011$3,139-35.4%
2010$4,861+7.2%
2009$4,537+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13743, Page 1517

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 12055, Page 741

Property Sale

Sale
$158,768
DeedBook 5027, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1992