Skip to content

1741 Sweetbay DriveToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 13, 2017

Property Information

Block192.45
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,816
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
31%
Improvement Value:$202,400
69%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+5.3%
2024$5,079+10.7%
2023$4,586+0.4%
2022$4,566+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 16921, Page 169Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$166,793
DeedBook 4943, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1991