Skip to content

1568 Scholar PlaceToms River, NJ 08755

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$487,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block192.46
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,737
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
33%
Improvement Value:$182,700
67%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,969+5.3%
2024$4,720+7.9%
2023$4,376+0.4%
2022$4,357+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$487,000
Sq Ft1,737DeedBook 20169, Page 1509Recorded10/21/2025

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,737DeedBook 19661, Page 824Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$244,900

From:

To:

Sq Ft1,737DeedBook 15643, Page 466Recorded9/19/2013

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 10617, Page 1223

Property Sale

Sale
$179,845
DeedBook 5241, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1995