Skip to content

1912 Kwansan CourtToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 5, 2015

Property Information

Block192.46
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
31%
Improvement Value:$200,500
69%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,293+5.3%
2024$5,029-3.7%
2023$5,221+0.4%
2022$5,198+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16080, Page 1128Recorded5/13/2015

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 14407, Page 555

Property Sale

Sale
$192,890
DeedBook 5207, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1994