Skip to content

1961 Kwansan CourtToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Sep 8, 1997

Property Information

Block192.46
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,737
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
34%
Improvement Value:$184,400
66%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,091+5.3%
2024$4,836+4.5%
2023$4,629+0.4%
2022$4,608+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5502, Page 648

Property Sale

Sale
$175,080
DeedBook 5188, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1994