Skip to content

1917 Kwansan CourtToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Apr 20, 2015

Property Information

Block192.46
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
30%
Improvement Value:$205,900
70%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+5.5%
2024$4,855-4.0%
2023$5,056-4.3%
2022$5,282+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16065, Page 624Recorded4/28/2015

Property Sale

Sale
$212,645
DeedBook 5197, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1994