Skip to content

2187 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block192.46
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$230,700
72%
Total Assessment$318,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,807+10.3%
2024$5,267+2.1%
2023$5,158+0.5%
2022$5,134+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,846DeedBook 19433, Page 1132Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$208,500
DeedBook 5394, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1996