Skip to content

1520 Scholar PlaceToms River, NJ 08755

Built 1994

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block192.46
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,682
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$174,700
66%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,823+5.3%
2024$4,582+4.5%
2023$4,384+0.4%
2022$4,365+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 16529, Page 595Recorded10/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1994