Skip to content

2141 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Sep 12, 2017

Property Information

Block192.46
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
25%
Improvement Value:$275,700
75%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+5.5%
2024$6,150-1.4%
2023$6,235+0.4%
2022$6,208+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft2,349DeedBook 16878, Page 275Recorded9/21/2017

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14827, Page 27

Property Sale

Sale
$219,680
DeedBook 5101, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1990