Skip to content

2150 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block192.46
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,418
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
35%
Improvement Value:$171,600
65%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,821+5.3%
2024$4,580+16.6%
2023$3,929+0.4%
2022$3,912+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,418DeedBook 19825, Page 1916Recorded10/22/2024

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 16518, Page 1372Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5109, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1990