Skip to content

2154 Beltane RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block192.46
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,380
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
35%
Improvement Value:$166,600
65%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,425+5.6%
2024$4,192+14.0%
2023$3,677+0.5%
2022$3,660+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,380DeedBook 18550, Page 111Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5080, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1990