Skip to content

1513 Scholar PlaceToms River, NJ 08755

Built 1995

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block192.47
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
22%
Improvement Value:$312,000
78%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,038+5.5%
2024$6,674+4.4%
2023$6,395+0.5%
2022$6,365-6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft2,349DeedBook 19561, Page 1705Recorded12/14/2023

Property Sale

Sale
$281,983
DeedBook 5256, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1995