Skip to content

1539 Scholar PlaceToms River, NJ 08755

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block192.47
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,349
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
25%
Improvement Value:$285,600
75%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916+5.3%
2024$6,571+4.1%
2023$6,315+0.4%
2022$6,287-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,349DeedBook 20016, Page 1786Recorded5/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1995