Skip to content

1723 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block192.48
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,380
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
35%
Improvement Value:$169,000
65%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,487+5.6%
2024$4,251+14.4%
2023$3,714+0.5%
2022$3,697+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 15589, Page 22Recorded7/19/2013

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 15360, Page 1587

Property Sale

Sale
$133,586
DeedBook 4800, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1989