Skip to content

1571 Heatherleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 23, 2016

Property Information

Block192.48
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,682
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$177,200
67%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,832+5.3%
2024$4,591+5.6%
2023$4,347+0.4%
2022$4,327+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 16621, Page 1354Recorded1/5/2017

Property Sale

Sale
$149,015
DeedBook 4798, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1989