Skip to content

1559 Heatherleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$195,500
Last Sale Date
Jun 20, 2013

Property Information

Block192.48
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$174,800
67%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,788+5.3%
2024$4,549+5.1%
2023$4,327+0.4%
2022$4,307+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,500

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 15577, Page 42Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13800, Page 1734

Property Sale

Sale
$149,450
DeedBook 4713, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1988