Skip to content

1683 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 31, 2003

Property Information

Block192.48
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,328
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
35%
Improvement Value:$165,900
65%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,376+5.6%
2024$4,145+7.6%
2023$3,852+0.4%
2022$3,835+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11394, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$145,110
DeedBook 4726, Page 951