Skip to content

1695 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block192.48
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,540
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$178,900
67%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,863+5.3%
2024$4,620+8.5%
2023$4,257+0.4%
2022$4,238+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,087
DeedBook 4802, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1988