Skip to content

1701 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block192.48
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$197,400
69%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,218+5.3%
2024$4,958+13.5%
2023$4,369+0.4%
2022$4,350+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16414, Page 1333Recorded6/8/2016

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 15412, Page 948

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 4953, Page 635

Property Sale

Sale
$154,480
DeedBook 4733, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1989