Skip to content

1705 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Date
Feb 19, 2016

Property Information

Block192.48
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,480
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
34%
Improvement Value:$170,900
66%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,485+5.6%
2024$4,249+9.3%
2023$3,887+0.5%
2022$3,868+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 16334, Page 762Recorded3/7/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12881, Page 615

Property Sale

Sale
$156,916
DeedBook 4805, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1989