Skip to content

1564 Heatherleaf LaneToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block192.49
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
33%
Improvement Value:$179,300
67%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,870+5.3%
2024$4,627+5.1%
2023$4,404+6.5%
2022$4,135+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,554DeedBook 17860, Page 179Recorded4/20/2020

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5505, Page 144

Property Sale

Sale
$145,130
DeedBook 4850, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1990