Skip to content

1586 Alpen LaneToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block192.49
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
31%
Improvement Value:$200,000
69%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,997+0.2%
2024$4,985-3.5%
2023$5,166+0.4%
2022$5,143+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,846DeedBook 18700, Page 1760Recorded9/29/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 16173, Page 125Recorded8/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$159,854
DeedBook 4778, Page 391