Skip to content

1582 Alpen LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block192.49
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,536
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
34%
Improvement Value:$171,100
66%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,721+5.3%
2024$4,485+10.2%
2023$4,069+0.4%
2022$4,051+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,425
DeedBook 4719, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1988