Skip to content

1538 Alpen LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Sep 4, 2018

Property Information

Block192.49
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,415
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
35%
Improvement Value:$168,000
65%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,433+5.6%
2024$4,199+6.3%
2023$3,949+0.4%
2022$3,932+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,415DeedBook 17239, Page 977Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$147,160
DeedBook 4701, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1988