Skip to content

1500 Alpen LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block192.49
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
36%
Improvement Value:$165,400
64%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+5.3%
2024$4,473-1.5%
2023$4,541+0.4%
2022$4,521+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 16362, Page 1167Recorded4/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$152,590
DeedBook 4620, Page 344