Skip to content

1552 Heatherleaf LaneToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block192.49
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,540
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$172,000
66%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,774+5.3%
2024$4,535+15.7%
2023$3,919+0.5%
2022$3,901+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 18115, Page 1651Recorded10/21/2020

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 10072, Page 1524

Property Sale

Sale
$134,152
DeedBook 4829, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1988