Skip to content

1813 Buttonwood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 21, 2016

Property Information

Block192.50
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage2,132
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
25%
Improvement Value:$266,500
75%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,459+5.3%
2024$6,136+21.2%
2023$5,063+0.4%
2022$5,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 16315, Page 1724Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4995, Page 262

Property Sale

Sale
$186,100
DeedBook 4820, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1990