Skip to content

1453 Forelle LaneToms River, NJ 08754

Built 1991

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block192.51
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
32%
Improvement Value:$186,300
68%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,016+5.3%
2024$4,765+4.2%
2023$4,571+0.4%
2022$4,551+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 15606, Page 1623Recorded8/7/2013

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 14469, Page 1292

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$146,720
DeedBook 4845, Page 814