Skip to content

1430 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1990

Last Sale Date
May 19, 1991

Property Information

Block192.51
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
36%
Improvement Value:$170,300
64%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,584+5.6%
2024$4,342+8.1%
2023$4,017+0.5%
2022$3,998+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$138,134
DeedBook 4905, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1990