Skip to content

1454 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1991

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 11, 2007

Property Information

Block192.51
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,846
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
25%
Improvement Value:$262,400
75%
Total Assessment$350,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,134+5.5%
2024$5,815-3.2%
2023$6,010+0.5%
2022$5,982+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13783, Page 57

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 10478, Page 1312

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5681, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$185,727
DeedBook 4846, Page 841