Skip to content

1486 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
May 11, 2016

Property Information

Block192.51
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage3,010
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
25%
Improvement Value:$272,800
75%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,592+5.3%
2024$6,263+2.4%
2023$6,115+0.4%
2022$6,088-7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft3,010DeedBook 16396, Page 1253Recorded5/19/2016

Property Sale

Sale
$208,496
DeedBook 4772, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1988