Skip to content

1512 Burr Oak RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$417,500
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block192.51
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,827
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$202,700
70%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,297+5.3%
2024$5,032-4.0%
2023$5,243+0.4%
2022$5,220+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,500
Sq Ft1,827DeedBook 19988, Page 712Recorded4/22/2025

Property Sale

Sale
$157,835
DeedBook 4851, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1988