Skip to content

1497 Forelle LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block192.51
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,548
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
29%
Improvement Value:$218,500
71%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,584+23.0%
2024$4,540+9.8%
2023$4,137+0.4%
2022$4,118+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$409,000
Sq Ft1,548DeedBook 19550, Page 956Recorded12/1/2023

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17223, Page 1742Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17154, Page 296Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 16370, Page 1294Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5169, Page 991

Property Sale

Sale
$143,702
DeedBook 4733, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1988