Skip to content

1481 Forelle LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Apr 15, 2008

Property Information

Block192.51
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,816
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
32%
Improvement Value:$187,000
68%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+5.3%
2024$4,778+5.6%
2023$4,524+0.4%
2022$4,504+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 14003, Page 1276

Property Sale

Sale
$163,950
DeedBook 4829, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1988