Skip to content

1388 Gleniffer Hill RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block192.52
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
35%
Improvement Value:$169,000
65%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,737+5.3%
2024$4,501+6.5%
2023$4,227+0.4%
2022$4,208+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft1,554DeedBook 19416, Page 1177Recorded6/28/2023

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5060, Page 78

Property Sale

Sale
$147,110
DeedBook 4644, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1988