Skip to content

1404 Gleniffer Hill RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block192.52
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,305
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$148,700
61%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+5.3%
2024$4,218+11.1%
2023$3,797+0.4%
2022$3,780+12.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 10644, Page 26

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 10019, Page 119

Property Sale

Sale
$143,560
DeedBook 4699, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1988