Skip to content

1464 Forelle LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block192.52
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
34%
Improvement Value:$172,200
66%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,491+5.6%
2024$4,254+4.5%
2023$4,069-5.4%
2022$4,300+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$321,000
Sq Ft1,554DeedBook 19768, Page 410Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 10490, Page 1463

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 5729, Page 173

Property Sale

Sale
$147,752
DeedBook 4733, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1988