Skip to content

1490 Forelle LaneToms River, NJ 08755

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block192.52
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,730
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$202,500
69%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$4,175+1.7%
2020$4,104+0.7%
2019$4,075+2.6%
2018$3,973+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 17946, Page 677Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$285,900
DeedBook 13636, Page 501

Property Sale

Sale
$172,084
DeedBook 4772, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1989