Skip to content

1385 Gleniffer Hill RoadToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Dec 13, 2012

Property Information

Block192.53
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,682
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
31%
Improvement Value:$195,000
69%
Total Assessment$284,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,174+5.2%
2024$4,916+11.9%
2023$4,391+0.4%
2022$4,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 15397, Page 1913

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4928, Page 938

Property Sale

Sale
$159,528
DeedBook 4672, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1988