Skip to content

1479 Sanish CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Date
Aug 24, 2015

Property Information

Block192.53
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,404
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
35%
Improvement Value:$165,800
65%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+5.6%
2024$4,195+14.5%
2023$3,664+0.5%
2022$3,647+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$149,110
DeedBook 4636, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1986