Skip to content

1463 Sanish CourtToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block192.53
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC3
Sq Footage1,554
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
36%
Improvement Value:$168,600
64%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,766+5.2%
2024$4,528+6.7%
2023$4,244+0.4%
2022$4,225+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 17403, Page 118Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 15159, Page 945

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5190, Page 267

Property Sale

Sale
$153,450
DeedBook 4669, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1988