Skip to content

2212 Old Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Sep 15, 2006

Property Information

Block192.56
Lot41.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage1,968
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
52%
Improvement Value:$201,700
48%
Total Assessment$420,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,665+5.3%
2024$7,282-26.1%
2023$9,855+0.4%
2022$9,811+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 13346, Page 1527

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5083, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1993