Skip to content

1848 Silverton RoadToms River, NJ 08753

Built 2010

Last Sale Price
$529,900
Last Sale Date
Nov 2, 2010

Property Information

Block192.57
Lot28.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningRUR
Sq Footage3,133
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,400
38%
Improvement Value:$374,900
62%
Total Assessment$601,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+5.3%
2024$10,409-8.1%
2023$11,321+0.4%
2022$11,271+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$529,900
DeedBook 14736, Page 1897

Property Built

Built

Year Built: 2010